Uncategorized

BLOGIS külas Karolin Karbus ja räägime blogi tulevikust

Täna on meil blogis külas Karolin Karbus. Karolini kohtasin esimest korda Mulgi rahatarkus õhtul.  Hiljem Karolin kirjutas mulle instagrami ja liitus minu mentorlus grupiga. Kui kõik eelnevad esinejad on investeerimise maailmale rohkem tuntumad, siis tahtsin siia tuua Karolini, kes on nii tubli ja hakkaja naisterahvas. See Karolin, kes oli mentorluse alguses ja mentorluse lõpus oli minu jaoks väga erinev inimene. Minu silmis tegi Karolin läbi suure muutuse ja minul oli ainult au olla talle sellel teekonnal toeks. 

Täna tahaksin rääkida ka edaspidistest plaanidest, sest olen teadlik, et kõikidel minu lugejatel ei ole instagrami. Kes minu eelnevat postitust luges, siis sai aru, et minu elus on kõike väga palju ja hetkel võtsin aja mõneks ajaks maha ja pidin endale tõsiselt otsa vaatama ja tunnistama, et blogi pidamine ja instagrami dm-ide nõuandja “hobi” on muutunud mulle päris kalliks.

Ma armastan kirjutamist ja teiste abistamist, see on tõesti mulle väga südamelähedane. Enaga aru pidades, kirjutasin üles blogi haldamise kulud, pluss aja, mida ma kulutan kirjade vastamisele, sest kui keegi kirjutab mulle pika kirja, siis mulle ei meeldi vastata ühe sõnaga. Ma süvenen ja laskun arutellu, ma tean, et ma teen seda oma vabast tahtest, aga kui ma vastaks lühidalt ei ole see lihtsalt mina. Lisaks ma saan aru, et paljudel tuntumatel investeerijatel on blogid tasuta, aga need kulud tulevad neile tagasi läbi selle, et müüakse erinevaid webinare, pakutakse mentorlust, reklaami vms. 

Jah, ka minule on tehtud pakkumine, et teha reklaami oma blogis ja selle eest raha saada, aga siis ma jällegi teeks raha nimel miskit, mis mulle ei meeldi. Ühesõnaga olen aus ja ütlen, et mulle ei meeldi reklaamid blogis, seega otsustasin jääda oma põhimõtetele kindlaks ja pakkumisest keelduda. 

Varasemalt olid need “ kulud “ kompenseeritud läbi mentorluse, aga hetkeseisuga ma sellel aasta uut gruppi kahjuks ei võta, sest töö ja kool + ettevõte, võtavad minult nii palju aega, et ma ei taha seda teha puhtalt kohustusest. Olen selline inimene, et kas teen asja südamega või ei tee üldse ja raha nimel teha asja n.ö poole effordiga ei ole minu teema. 

Teiseks, minust oleks ka silmakirjalik käituda oma õpetuste vastu. Oma mentorluses olen alati rääkinud rahast, võimalikest lisateenimise viisidest, oma aja väärtustamisest jne. Seega olen võtnud vastu otsuse, et jätkan seda mida ma olen teinud + loon teiega rohkem kontakti läbi videosõnumite ja podcastide, aga seda edaspidi tasulises platvormis PATREON. Minu soov on siiski tekitada kogukond ja panna inimesed üksteisega suhtlema. Jah, see võib-olla ei juhtu nüüd ja kohe ja vb ka mitte sel aastal, aga ma loodan, et paari aastaga on sellest keskkonnast tekkinud kogukond, kus inimesed leiavad endale uusi investeerimisest/vaimse tervise teemadest huvitatud sõpru…

Kahjuks ma siia linki ei saa panna, ärge küsige miks 😀! Küll ma muutsin ära värvikoodid, siis kirjutasin veebimajutusse, aga miski ei aita, ÜHESÕNAGA  mu lingid lihtsalt on nähtamatud. 

PATREON on väga lihtne keskkond ja soovitan ka seal teisi inimesi kuulata, nagu nt Täitsa Pekkis Saade. Liituda saab Facebooki, Google või Apple kontog, appi saab mugavalt tõmmata otse telefoni. 

See nüüd ei tähenda, et ma enam oma instagrami sõnumitele ei vastaks, aga kui keegi soovib nõu, millest olen juba patreoni keskkonnas kirjutanud või jaganud, siis edaspidi suunan inimesed sellele leheküljele. 

Jah, ma alustasin PATREONI teekonda juba mõned kuud tagasi, aga praeguseks panin kõikidele liitujatele CANCEL, sest muutsin pakette. Saatsin kõikidele ka teavituse 🙂  – suur-suur aitäh kõigile neile, kes juba mind toetasid. 

Täna on võimalik valida kahe paketi vahel BLOGi ja La Familia. 

BLOGI pakett sisaldab endas kõiki blogi postitusi investeerimise ja vaimse tervise teemal. 1xKUUS vähemalt üks postitus. Jagan teiega kõiki OSTU – MÜÜGi tehinguid koos selgitusega. Lisaks on Sinul võimalus postituste all kommenteerida ja esitada küsimusi. Selle paketiga liitudes toetad minu teekonda finantsvabaduse ja psühholoogiks saamise teel 🖤🐺.  HIND 3 EUROT KUUS. 

La Familia sisaldab endas kõike, mis BLOGI, aga lisaks podcasti osad, videosõnumid, palju isiklikke teemasid ja läbielamisi. Jagan enda ettevõtja teekonda, iga kuu on võimalus esitada küsimusi või teema, millest soovid rohkem teada või kuulda. Selle paketiga liitudes toetad minu teekonda finantsvabaduse ja psühholoogiks saamise teel 🖤🐺.  HIND 5 EUROT KUUS. 

Eelnevalt oli kolm paketti: Baby Wolf 5€, La Famiilia 6.99€ ja mentorlus 20€.  Kaalusin pikalt mida jätta ja mida muuta. Ära kaotasin mentorluse grupi, aga minu toetust saab edaspidi läbi La Famiilia paketi. Hinnad otsustasin teha väga soodsad, et oleks kõigile kättesaadav. Endiselt jääb minu missiooniks aidata kõiki neid, kes minu abi vajavad.  

JUULIKUUS kõik liitujad saavad kasutada keskkonda 7 päeva TASUTA, jätsin sinna osad materjalid alles eelnevatest pakettidest. Aitäh kõigile, kes olete mind toetanud, mind usaldanud ning siiralt loodan, et jätkate seda ka edaspidi. Suur kummardus teie ees! 🖤 3 aastat tagasi poleks uskunud, et nüüd olen  siin loomas oma keskkonda. 

Kes liitumisega hätta jääb, palun kirjutage instagrami või investeerivhunt@gmail.com

Nii südamelt jutud räägitud ja jätkame Karolini vastustega…

Millal alustasid Sina investeerimisega ja mis olid esimesed muutused vaimse tervise juures (Mindset)  mida pidid muutma?

Mina alustasin 2022 veebruaris ja eelkõige pidin tegelema oma hirmuga rahaga “targalt” ümberkäimise osas, end rohkem esikohale seadma ja õppima mitte nägema end läbi minevikumustrite.

Mis on Sinu suurim õppetund?

Investeerimismaailmas, et ei tasu mitte kunagi osta selle pärast, et sõber on seotud ja soovid tema tegemisi nt toetada või ta lihtsalt soovitab (see soovitus võib vabalt hoopis tema sõbra ettevõte olla). MITTE KUNAGI!

Elus see, et ka kõige kindlam asi võib lõppeda krahhiga. 

Järele mõeldes, kehtib ka viimane rahamaailmas sama palju kui igapäevaelus ehk tee alati ise kindlaks, kas see investeering/valitud tee on sulle õige ja ära lase tutvusel või pimedal usaldusel seda mõjutada.

Kui palju tegeled oma vaimse tervisega?

Aeg enesearengu teemal lugemiseks, kuulamiseks või tunnete välja kirjutamiseks on iga nädala osa ja peab saama iga päeva osaks ehk olen teadlikult sellele rohkelt aega pühendanud ja plaanin seda teha veel rohkem aastal 2023.

Millist abi oled väljas poolt otsinud?

Vastava ala spetsialistilt on mõistlik abi küsida siis kui tunned, et iseendasse vaatamine ja teadlik tegutsemine ei toimi. Olen ise otsustanud pöörduda väikese lisatoe lootuses samuti professionaalide poole. Varasemalt olen abi vajanud ja saanud lähedase kaotusega. Välist abi ei tasu peljata. Esimene samm on tihti seotud tabuga või eneseületusega, aga on enamasti seda väärt. Kui tunned, et see ei sobi sulle, saad alati proovida hiljem või teise spetsialisti juures uuesti või hoopis loobuda ning proovida midagi muud, aga vähemalt oled enda vaimse tervise heaks vähemalt proovinud. 

Kas investeerimisel oled silmitsi seisnud kaotusega? Kuidas emotsionaalselt sind see mõjutas?

Kui sisened investeerimismaailma teadmisega, et risk on alati ja oled hoolitsenud oma meelerahufondi eest enne börsikatsetusi, siis mõjutavad ka kaotused sind vähem. Punaste miinuses numbrite vaatamine ei tekita enamasti positiivset emotsiooni kellelegi ja ma pole erand, aga kui su siht on kaugel paigas, siis rahulikult oma plaani järgi liikumine aitab emotsionaalselt kaotustega paremini toime tulla. 

Kuidas maandad stressi?

8 tundi und iga öö ja võimalikult vähe erandeid. Stressi ära tunda on raske, aga pidevalt hobidega tegelemine, hingamispraktikad ja kodust välja rahva sekka minek aitab mind alati mustast spiraalist välja. 

Kas suhetest teistega ( pere, kaaslane, sõbrad jt) oled oma piire kehtestanud? 

Jah ja see on olnud üks suur väljakutse. Olen olnud sunnitud tõmbama piire nii vanemate, sõpradega kui pika suhte lõpuga seotult ja see pole kunagi lihtne. Tegemist on iseenese väärtustamise ja enesehinnangu tõstmisega, mida meile ei õpetata otseselt ei koolis ega valdavalt ka mitte kodus. Enda esikohale seadmine rahuliku ja selgitava põhjendusega võib tagasisideks saada teise poole negatiivse plahvatuse, sest tema polnud selleks valmis ja seda on algatajana raske alla neelata, aga meeles peab pidama, et teed seda enda jaoks ja tema peab oma piiride ja sisemise võitlusega ise tegelema. 

Mida teed oma halbadel päevadel, et tervist hoida?

Tõmban pidurit ja annan endale korraks aega. Kui ise endale õigel ajal puhkust ei anna ja märku annab keha madala immuunsusega, siis peab mõtlema, kus sa endale stressiga liiga tegid ja end ära unustasid. Tervist toetan hommikuse Ajurveeda vürtsiseguga mee, sidruni ja ingveri sooja veega. 


Millist nõus annaksid alustavale investorile, kes tunneb, et kõik ümberringi investeerivad inimesed on nii edukad ja hirm kaotuste ees on nii suur, et takistab alustamist?

Alustada on kohe lihtsam kui sul on rahaline tagavara ootamatusteks ja algust teed väikeste summadega. Kaugelt teiste aastatepikkust toimetamist vaadates ja tohutus hulgas raamatuid lugedes tundub kõik suur, keeruline ja hirmus. Järjekord võiks igal juhul olla meelerahufond, 3. Sammas ja alles seejärel muud variandid (nt kasvukonto indeksfond, aktsiad või võlakirjad). Nii saab vundament korralikult paika ja ka otsast tegutsemisega õppima hakkamine pole enam üldse nii hirmus – “Hakka lihtsalt pihta” ja “alusta enne kui arvad, et oled valmis” kehtivad igas valdkonnas. Meil on tohutu hulk väga sõbralikke ja avatud rahatarkasid sotsiaalmeedias, kellelt tasub ka sinu enda arvates mõttetult rumala küsimusega igal juhul abi küsida.

Kes on Sinu eeskuju?

Ma ei tahaks end defineerida kellegi teise eeskuju kaudu, aga loomulikult jälgin pea kõiki Eestis tegutsevaid ja sotsiaalmeedias figureerivaid väikeseid ja suuremaid rahatarkuse jagajaid, investoreid ning mitmeid edukaid naisi. 

Mis/kes on Sinu motivaatorid?

Mu lähedasemad sõbrannad, mastermind grupp ja mentorgrupp. Enda ümbritsemine samas suunas ja samast punktist liikuvate inimestega annab tohutult juurde. Kui oled oma mõtete ja esimeste sammudega üksi, siis ole aktiivne, vasta, loe ja küsi võimalusel sotsiaalmeedias ja seejärel alusta mõnel üritusel, näiteks investeerimisfestivalil kellegagi juttu mõnest ettekandest nopitud mõttega. Tundub hirmus? Aga tee proovi! Tee sellest enda üks pisike eneseületus 2023. Iga omal alal edukas inimene oli kord algaja. 

 Kui saaksid midagi muuta, mis see oleks?

Teadlikult tahaks muuta ju just neid asju, mis on pikemalt mõeldes ebaolulised või pole üldse meie võimuses ja on meile just selle paratamatuse tõttu pinnuks silmas. Tegelikult oleme me pidevalt muutumises. 

Me mõtleme homme veidi teisiti kui täna. Pidev areng, mille kiirus on meie enda kätes – pisikesed eneseületused mugavustsoonist väljas vajutavad gaasi ning kehv tervis, hirmud ja eneseusu puudumine tõmbavad pidurit. 

Suur aitäh Karolinile! Edu ja jaksu edaspidiseks teekonnaks…🖤

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga