Uncategorized

Investeerimisstrateegia ja külas Riin Mäesalu


Tuletame meelde mis on investeerimise strateegia?

Investeerimise strateegia on plaan või meetod, mida kasutatakse investeerimisportfelli loomiseks ja haldamiseks. See hõlmab erinevate varaklasside (nt aktsiad, võlakirjad, kinnisvara, toorained jne) hindamist, riskitaseme määramist ja nende varade kombineerimist investeerimisportfelli, et saavutada teatud eesmärke, nagu kapitali kasv, stabiilne tuluvoog või riski vähendamine.

Investeerimisstrateegiad võivad olla väga erinevad ja sõltuda individuaalsetest eesmärkidest, riskitaluvusest, ajahorisondist ja muudest teguritest. Näiteks mõni investor võib valida konservatiivse strateegia, mis hõlmab peamiselt võlakirju ja muud vähem riskantset varaklassi, samas kui teine võib eelistada agressiivset strateegiat, mis hõlmab rohkem aktsiaid ja muud kõrgema riskitasemega varaklassi.

Päris nii valmis ka ei pea olema enne investeerimisega alustamist 😀

Samuti võib investeerimisstrateegia hõlmata erinevaid meetodeid, nagu ost-müük kauplemine, pikaajaline investeerimine või erinevate investeerimisfondide ja ETF-ide kasutamine. Investeerimisstrateegia tuleb alati kohandada vastavalt individuaalsetele eelistustele, olukorrale ja eesmärkidele.

Soovid lugeda rohkem? Tule liitu patreon.com/investeerivhunt 

Täna on blogis külas instagramis tuntud investeeriin – Riin MÄESALU. Riin on väga positiivse ja elava iseloomuga naisterahvas, kes motiveerib ja harib inimesi nii instagrami kui ka korraldab investeerimismatkasid. Täna vastab Riin nii vaimse kui ka investeerimise teemalistele küsimustele. 

  1. Millal alustasid Sina investeerimisega ja mis olid esimesed muutused vaimse tervise juures (Mindset) mida pidid muutma?

Essal investeerimisüritusel käimise ja investeerimisega alustamise vahele jäi umbes 3-4 aastat rahutut aega, mil toimus küll suur mõttetöö ja eneseareng, aga mingi asi pidevalt näris seest. Alustasin investeerimisega siis, kui mulle päriselt jõudis kohale, et ideaalset hetke ja max valmisolekut ma võingi ootama jääda. See oli suvi 2020.

Ma pidin alla suruma hirmu eksimise ees. Olen väga suure osa oma elust õppinud süsteemis, kus vigade tegemise eest sain iga kord karistada ja sealt see hirm tuligi. Täna aga olen iseenda kõige suurem fän-aatiline austaja: julgustan end kurvis risu pannes püsti tõusma, eksimuste tolmu põlvedelt maha pühkima, õigel ajal puhkama, ja pea püsti edasi rutskat peal hoidma. 

Kusjuures, kui võtsin InvesteerivHundi küssad ette, siis ragistasin ajusid ja sõrmi, ja mõtlesin: “Oh, kuidas tahaks perfektselt vastata ja lugejale megalt väärtust luua”, aga siis mõtlesin selle mõtte lõpuni ja saatsin heaga teele, sest ideaalsust taga ajades ei saaks minult siia kirja ühtegi lõpuni ausat arvamust.

  1. Mis on Sinu  suurim õppetund?

Ainult järjepidevus viib sihile. Ma olen julge ja uudishimulik – vägev värk ju! Aga järjepidevuseta ei vii need omadused mind mu unistustele lähemale. 

Kogemusest ütlen, et mu sisetunne on järjepidevam kui mina. Tegelt ka. Minu arvates pole olemas järjepidevamat tegelast kui minu sisetunne. Ja kui ma olen teadlikult registreerinud mingi korduva mõtte või tunde, on mul laias laastus olnud kaks varianti: uskumatult eduka müügiinimesena müüa endale maha see ühiskondliku heakskiidu saanud ratsionaalne mõte või astuda sisetunnet kuulates rahutundega järgmisele õnnelevelile.

  1. Kui palju tegeled oma vaimse tervisega?

Järjepidevalt. Head vaimset tervist ja positiivset sisekõnet ei saa asendada millegi ega kellegagi.

  1. Millist abi oled väljas poolt otsinud?

Olen pea neli aastat käinud psühholoogi vastuvõtul, enamik ajast iganädalaselt. Meie sessioonide tavapärases setupis astun mina kell 9 hommikul uksest välja, panen kõrvaklapid pähe, hoian telefoni videokõnega enda ees ja lähen kõndima. Tulemuseks on värskes õhus demonteeritud deemonid ja tunniajase kõne lõpuks 7k sammu tehtud, ja kell on alles 10 hommikul! Ja siinkohal ei loe, kas õues on +15C või -15C, ma ikka lähen.

Muide, peamiselt sellest kogemusest tuligi minu investeerimismatka mõte. Olen kõndiv (:D) näide, et õues liikudes kellegagi koos probleeme sõnastades ja lahendusi otsides saab edasi minna tervemalt, targemalt ja kiiremini.

  1. Kas investeerimisel oled silmitsi seisnud kaotusega? Kuidas emotsionaalselt sind see mõjutas?

Muidugi olen silmitsi seisnud kaotusega! Iga investor seisab! 

Kui võtta näiteks meie tuntumad investorid, siis vahelduseks instagramist eemaldudes ja nende blogisid lugedes saan veelgi paremini aimu kui tavapärased on kaotused. Eriti kui nad kirjutavad stiilis, et “ähh, seekord läks 30k korstnasse”, siis ma ei viitsi ikka üldse oma paarisadat eurot taga nutta. Eneselegi üllatuseks on mul üsna tugev investornärv ja seda mitte tänu kogemuse vähesusele ja sellega kaasnevale naiivsusele, vaid sellele, et elan alla oma võimete, et olen oma tagala kindlustanud ja ma investeerin raha, mida olen valmis kaotama. Olulisem on mulle minu tervis, minu areng ja igapäevane heaolu, sest terve keha ja vaimuga ehitan vajadusel uue portfelli nullist veelgi edukamalt üles.

  1. Kuidas maandad stressi?

Megalt eesrindlik oleks siin öelda, et iga kord pakin end riidesse ja lähen välja jalutama või uisutama või suusatama või matkama või telkima. Ma teen seda ka. Aga sama hästi saan mõtleva aju riiulile puhkama panna instat või juutuubi vahtides. Muide, seda on palju lihtsam süümepiinadeta teha siis kui taustsüsteemid on paigas ja toimivad.

  1. Kas suhetest teistega ( pere, kaaslane, sõbrad jt) oled oma piire kehtestanud?

Olen. Piiride loomine on ainuõige ja lähedase suhtes hooliv tegevus selleks, et need, kes PÄRISELT tahavad minuga elu jagada, saavad seda teha võimalikult stressivabalt. Keegi ei suuda mõtteid lugeda ja kõigil on eeskätt oma elu vaja elada. Mida selgemad on mõlemapoolsed mängureeglid, seda lihtsam on otsuseid teha.

  1. Mida teed oma halbadel päevadel, et tervist hoida?

Luban endal seda halba päeva läbi elada, ei peida seda halva päeva põhjust klaasikilluna vaiba alla – nii, see sai nüüd silma alt ära, aga edasi? Ega ta iseenesest ära ei kao.

Istungi selles kurbuses, pettumuses või ahastuses, ei vii enda mõtteid mujale. Protsessin. Lõpuks iganeb ka see emotsioon ja üsna pea hakkan juba urust väljuva hiire kombel ninaga õhku nuhutama, et “noh, mida ägedat nüüd edasi ette võtta saaks?”. 

Annan endale aega ja püüan enda kärsitust leevendada sellega, et ükskõik kui kõvasti ma millegi peale praegu ei mõtleks või lahendust taga ei otsiks, siis minuteid ma kiiremini liikuma panna ei saa. Vahel ongi vaja lihtsalt aega, et settiks mõtted, et sünniks selgus. Tänu investeerimisele on mul vabadus seda aega endale anda.

  1. Millist nõu annaksid alustavale investorile, kes tunneb, et kõik ümberringi investeerivad inimesed on nii edukad ja hirm kaotuste ees on nii suur, et takistab alustamist?

Esiteks, sinu hirmud pole originaalsed, vaid universaalsed enamikule inimestele. Alustamine ongi raske, sest igasugused hirmud teevad megasuured silmad, aga usu mind, nendel hirmudel on kama kaks, kuidas sul elus edasi läheb, miks siis sina neist peaksid hoolima? Kelle ees sa eksida kardad? Või kelle häälega need hirmud kaotuste ees sul kuklas kõlavad?

Teiseks, ära võrdle, see röövib rõõmu! Eriti kui “üleöö” edukaks saanute puhul jäetakse infovoost välja aastatepikkune järjepidev ja sihikindel töö. Milles nende edukus sinu jaoks seisneb? Suur maja, uhke auto? Või hoopis vabadus ajas ja otsustes? Miks sina tahad edukas olla? Miks sina tahad investeerida? Pane see kahe kõrva vahel toimuv sisekõne kirja, sest tegelikult sa ilmselt ei mõtle oma mõtteid päriselt lõpuni. Pane need mõtted kirja. Sõnasta. Ja vaata, mis juhtuma hakkab.

Ja lõpetuseks – ära pusi oma investeerimismaratonil üksi, sest teistega koos on julgem ja nii jõuab lühema aja jooksul küpsetada juba palju suurema koogi.

  1. Kes on Sinu eeskuju?


Minu eeskuju on inimene, kes julgeb eksida, kes on enesekindel, kes tegutseb järjepidevalt oma unistuste elu nimel, kes ei lao vastutust enda õnne ja heaolu eest teiste õlgadele, ja kes kogu selles protsessis oma otsustega kellelegi sihilikult haiget ei tee.

  1. Mis/kes on Sinu motivaatorid?

Eduelamused eneseteostusel ja suur tahe olla oma otsustes vaba.

  1.  Kui saaksid midagi muuta, mis see oleks?

Ma muudaks seda, et ma mineviku erinevates eluetappides poleks arvanud, et ma pean väliselt tugev olema ja kõik oma probleemid üksi lahendama. Ei pea, koos on lihtsam. Ja suuremas plaanis muudaksin ma eestlaste finantskäekirja kõvasti paremaks. Oh wait, ma juba tegutsen selle nimel oma instagram:investeeriin kanalil, juhhei! 

Aitäh armas Riin küsimustele vastamast, sa oled nii tubli ja kindlasti eeskujuks paljudele ja ma usun,et väga paljud on Sulle tänulikud sinu positiivsuse ja õpetlike õpetuste eest! Edu sulle investeerimisel 🙂

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga