Uncategorized

Räägime unest ja BLOGIS KÜLAS – RAHAKRATT

Meie kaheksas vastaja on mitte keegi muu kui Eesti kõige kuulsam tuviline-  RAHAKRATT.  Nagu ka hea lapsel mitu nime, siis Rahakratt instagramis kirjeldab ennast järgmiselt: magalarajooni sendibloger, money wishper, liigkasuvõtja, poolmiljoär, kinnis-varas, hedonist, tülinorija ja koomik.  Enne kui lähme intervjuu juurde räägime natukene vaimsest tervisest just nimelt UNE olulisusest. 

Randy Gardner

Vaimne tervise rubriik: UNI. Uni on absoluutselt kõige olulisem osa säilitamaks tervislikku eluviisi. Kui uni kannatab, kannatavad ka kõik muud valdkonnad. Kas magama  minnes  lülitame ennast välja? Ei, 60 aasta jooksul on teadlased avastanud, et meie aju on magamise ajal väga aktiivne. Tegelikult kasutavad mõned aju osad magades rohkem hapnikku ja glükoosi kui ärkvel olles. Milleks on üldse und vaja? Siiamaani ei ole teadlased täpset põhjust välja selgitanud, aga on uuritud, et uni aitab meil füüsiliselt taastuda ja ajus asju korrastada. Ja üks asi on kindel ilma magamata me ei saa elada. Siia ka üks huvitav fakt, pikim aeg mil inimene on olnud magamata on 11 päeva ja 25 minutit. Maailmarekordi püstitas 17-aastane Ameeriklane Randy Gardner 1963. aastal. 

Uni võimaldab ajul ja kehal aeglustuda ja osaleda taastumisprotsessides, soodustades paremat füüsilist ja vaimset jõudlust nii järgmisel päeval kui ka pikemas perspektiivis. Mis juhtub kui me ei saa magada? Kõik need põhiprotsessid on lühises, mõjutades meie mõtlemist, keskendumist, meeleolu ja energiatase. Teadlased on välja selgitanud, et vajalik une kestvus on seitse kuni üheksa tundi täiskasvanutel ja veelgi rohkem lastel ja teismelistel. 

Kas sulle meeldib hommikul äratuskella edasi lükata – SNOOOOOZE? Ma tunnistan nüüd ausalt, et mulle meeldib vähemalt 2-3 x oma äratuskella edasi lükata, aga alles hiljuti oma õpingutes ma sain teada, et kui kahjulik see on meie unetsüklile. Selgitan lühidalt meie unetsüklid,et põhi point oleks arusaadavam. Info on võetud Tallinna Ülikooli õppematerjalidest:

1. Staadium – Ärkvelolek läheb üle uinumiseks. Südametöö ja hingamine aeglustuvad, lihased lõdvestuvad. Võivad esineda kukkumise tunne ning ka nägemis- ja kuulmis hallutsinatsioonid. Kerge uni, kestusega kuni 2 minutit.

2. Staadium – Lihastoonus väga madal. Võimalik unes rääkimine. Südame töö ja hingamine aeglustuvad. Silmalaud on suletud, silmad võivad aeglaselt liikuda. 45-55%. Kestab ~20 min.

3. Staadium – Inimene vajub veelgi sügavamale unne, see aste hõlmab 3-8% kogu uneajast.

4. Staadium – sügav uni ehk deltauni. Silmamunad püsivad paigal. On sügavaim uni ja sel ajal on magajat kõige raskem üles ajada. See aste hõlmab 10-15% kogu uneajast. Sel ajal on võimalik ka unes käimine ja unes rääkimine.

5. Staadium – REM uni “aktiivne uni”. Kiire ehk paradoksaalne uni. Unenägude nägemise staadium. Seda nimetatakse ka REM-uneks kuna sel ajal liiguvad silmamunad kiiresti.

REM uni umbes 90-100 min peale uinumist. Kiired sakaadilised silmaliigutused, jälgitavad suletud laugude tagant järskude hüppe taoliste suuna muutustega. Südametegevus ja hingamine kiirenevad (“aktiivne uni”).Lihaskond üldiselt atooniline, vahel võivad esineda lühiajalised tõmblused (nägu, sõrmed). Aju verevool 80%, ärkveloleku ajast suurem

Mis on sellel kõigel pistmist SNOOZE nupuga? Kui teie äratuskell heliseb, on see tavaliselt viimase REM-tsükli lõpp. Ärkad üles ja tõused voodist püsti ja REM-tsükkel lõpeb. Vajutad SNOOZE ja jääd uuesti magama, siis langeme kohe tagasi REM-tsüklisse. Kui äratus heliseb teist korda, äratab see teid REM une keskel, mitte REM-i lõpus. Selle tulemusena tunnete end väsinuna ja desorienteeritud. Pole just parim viis oma päeva alustada. 

Kui läksid eelmisel õhtul korralikul kellaajal magama, on sinu keha sisemine kell valmis ärkama, kui äratuskell heliseb. Kui aga vajutate snooze ja lähete uuesti magama, ajate kogu oma unesüsteemi segadusse. Varsti pole teie keha kindel, millal on aeg ärgata ja millal magama minna. Ja kui teie keha ei tea, millal on aeg magama minna, võite veeta palju aega voodis ringi sipeldes. Selle tulemusena saate vähem kvaliteetset und. Ja nüüd kõige olulisem fakt, vaid nädalane kehv kuni võib ajas kehas kõik protsessis nii sassi, mis soodustab stressi tekkimist, nõrgendab immuunsust ja oht võimalikuks põletiku tekkeks. 

Mõne aja pärast hakkavad need mõjud suurenema. Kui olete stressis, on teil raskem keskenduda ja teil on suurem kalduvus tunda end ärritatuna. Kui teie immuunsüsteem ei tööta piisavalt hästi, jääte tõenäoliselt haigeks. Ja mis kõige hullem? Krooniliselt kõrge põletiku tase võib suurendada tõsiste tervise probleemide ilmnemist, nagu näiteks südamehaigused, vähk, insult jpm.

Ma eeldan ja loodan, et teil kõik hoolitsete oma kehalise hügieeni eest väga korralikult, siis miks mitte pöörata sama palju rõhku unehügieenile. Mõned soovitused kuidas seda siis teha?

  1. Uneaeg 7-8h
  2. Magama mineku aeg on enam-vähem samal kellaajal 
  3. Ärkame enam-vähem samal kellaajal 
  4. Ära tee intensiivset tööd vahetult enne magama minekut, anna aega kehal maha rahuneda.
  5. Soovituslikult magamistuba peaks olema jahe, vaikne ja pime
  6. Piirata pärastlõunaseid uinakuid ( õhtul raskem magama jääda ) ja kofeiini tarbimist
  7. Alkoholi ja ekraaniaja vältimine enne magamaminekut
  8. Tee regulaarselt trenni 

Tõmbame vaimse rubriigi kokku ja liigume edasi küsimused-vastused rubriiki. Ja pidage meeles UNI ON OLULINE ja EI SNOOZILE 😀

Investoritele on esitatud samad küsimused eesmärgiga motiveerida lugejaid ja teadvustada vaimse tervise olulisust:

KÜSIMUSVASTUS
Millal alustasid Sina investeerimisega ja mis olid esimesed muutused vaimse tervise juures (Mindset)  mida pidid muutma?Ma koorusin 2015. augustis. Esiteks ma imestan, et leidub veel neid, kes seda ei tea ja teiseks ma imestan, et mu koorumise päev lipupäevaks kuulutatud pole. Võib öelda, et olen isegi natuke nagu solvunud. Vaimse tervise osas läks elu alguses ülesmäge – see tunne, et koguaeg vaikselt koguneb ja varandus kuhjub, mis aitab mul järjest vähem päevi kellegi teise pilli järgi tantsides veeta, on võrratu. Imeline. Hurmav, ütleksin. Ma räägin seda esimesest päevast peale, et päriselt ka on alustamiseks vaja kahte omadust: selget põhjust, mis sind motiveerib ehk miks alustada ja teiseks lihtsalt järjekindlust. Ausalt, kogu moos. Korralik järjekindlus teeb laisale talendile alati silmad ette. Vaata mind, mul pole ei talenti ega annet ühegi konkreetse asja peale, aga oma järjepidevusega olen ma täitsa okeisid tulemusi näidanud.
Mis on Sinu  suurim õppetund?Eee, see on nii veider küsimus, aga proovin sellele vastata samas stiilis nagu oleks küsimus suguelu kohta: alguses proovi ära kõik (legaalne), mis vähegi pähe tuleb, et siis hiljem leida need kohad, milles oled tugev ja mis meeldivad. Näiteks tuli välja, et mulle meeldib ja sobib kinnisvara (mitte suguühte kontekstis). Aga mul on hea meel, et proovisin muid asju ka nt startupid, võlakirjad, aktsiad, kuld, krüpto jne.
Kui palju tegeled oma vaimse tervisega?2022 käisin regulaarselt teraapias. Varem olen seda teinud põgusalt ja vahelduva eduga, aga 2022 oli mul seda vaja erinevatel põhjustel ja võtsin asja korralikult ette. Viimase 20 loetud raamatu seas on ka umbes 15 psühholoogia vallast. Selleks ei pea saiko olema, et sellist kirjandust lugeda – inimestest aru saamine (ja endast) annab upper hand´i ka investeerimisel. Praegu on mu peamine teraapia liikumine – jalutamine ja trenn. Erinevate uuringute tulemused näitavad, et trenn (peamiselt siiski kardio, jõutrenni kohta nii head tulemused puuduvad, aga see ei tähenda, et jõutrenn ei toimi) on aju arengule hea mitte ainult selles mõttes, et aeglustab aju vananemist ja tervendab vaimselt poolt, vaid lausa suudab ajust mõned osad kasvama panna. Saad aru?! Mega ju. Nii lihtne asi, mida enda heaks teha ja ometi ei viitsita enne, kui jamad juba käes on ja siis on ka lihtsam käsi tablaka, mitte kangi järgi ulatada. 80-ndatel hakkasid USAs meditsiinikoolid tegema uuringuid, kus võrreldi rahvast hullutanud Prozaci ja Zolofti mõjusid treeningutega. Kuna need uuringud polnud ravimifirmade pleki peale üles ehitatud, siis võiks neid tulemusi täitsa nagu usaldada, eks? Tulemused olid laias laastus sellised, et Zoloft ja trenn mõjuvad mõlemad sama hästi depressiooni alla kannatajatele, kui mõlemale paar kuud mõjumisaega anda. Aga palju sa näed reklaame, et võta tablaka asemel parem hantel kätte? Keda huvitab või kes mind ei usu, siis üks Rootsi arstionu ja psühholoog Anders Hansen on mitu ägedat artiklit ja raamatut sellest kirjutanud (nt eesti keelde tõlgitud raamat Tugev aju).
Millist abi oled väljas poolt otsinud?Eelmine vastus osaliselt kattis seda. Ikka otsin abi, kui ise hakkama ei saa. Mu meelest see pole imelik. Kes vähegi tähele on pannud, siis sellest räägitakse järjest avatumalt. Viimati meenuvad nt Zevakin ja Reket, kes ütlesid, et käivad/käisid nõustaja/terapeudi/psühholoogi juures. Norm ju, ei? Kui sa tüse oled, siis lähed ju ka trenni, et end paremini tunda. Või kui sul nagu minul vahel põlved valutavad suurest raha ja ilu ja osavuse koorma kandmisest, siis tuleb arstionu juurde minna. Aju ja mental teemade on sama, et kui keegi aitab neid lahti harutada, siis miks kannatada?
Kas investeerimisel oled silmitsi seisnud kaotusega? Kuidas emotsionaalselt sind see mõjutas?Kas keegi, kes on tegutsenud üle aasta ja teinud üle 10 investeeringu, ei ole kaotanud? Ma arvan, et see pole võimalik. Muidugi ma olen saanud mõned soojad löögid sisse ja tunne on nagu ikka peksa saades. Selline tunne, et miks mult midagi ära võeti. Siis on hea meenutada seda, et tegelt ju ei võetud, ma ise andsin. Mis siis ikka – iga sitt tehing kalibreerib kompassi täpsemaks ja järjest vähem neid karisid ette tuleb, kui piisavalt merel olla.
Kuidas maandad stressi?
Ma ei oskagi maandada. Päriselt. Üks asi, mida ma oskan teha, on selle ise mitte juurde tekitamine – nt see mõte, et jooma hakata, on lihtsalt kõige halvem mõte ever ja tekitab homme megalt stressi juurde. Ma olen praegu eluga selles kohas, kus otsin neid õigeid asju ja tegevusi, mis mulle sobiks ja meeldiks. Praegu on trenn aidanud. Sõpradega saunaõhtud on midagi, mis on siuksed toored ja avatud. Võibolla naljakas, aga saunas see alastus aitab kaasa, ma arvan. Kohe on kuidagi teemad ja jutud teistmoodi, ausamad, noh. Aga ma passin Netflixi ka, kui on vaja mõtted korraks seisma saada. Igast sellised Rannamajad jms on selles osas head antropoloogiliselt nauditavad väärissaated, et nende valguses tunned end kohe poole normaalsema inimesena.
Kas suhetest teistega ( pere, kaaslane, sõbrad jt) oled oma piire kehtestanud?Ma ei oska sellele eriti vastata. Ei ütlemises ja piiride seadmises olen ma üsna halb, aga treenin ennast. Ma tahan pidevalt oma lähedasi õpetada ja juhendada ja nende probleeme lahendada, aga seal kaovad piirid kergelt ära ja ma ei oska seda hinnata ja lõpuks olen ise oma hädadega üksi ja pole enam energiat lahendamiseks ka.
Mida teed oma halbadel päevadel, et tervist hoida?Mitte midagi, kui ei suuda. Mu seisukoht on selline, et ei pea end vägisi raiuma, kui ikka halb päev on. Ka sitad tunded tuleb endast läbi lasta ja neil olla lubada. Mul on päriselt räme allergia selle võltspositiivsuse osas ja nende inimeste suhtes, kes pidurdamatult siristavad, et kõiges on midagi head ja olen tänulik, et päike tõuseb ja ära kurvasta jne. Faki pähe sellise soovitusega. Kurvastamine on OK! Need tunded tuleb läbi ja välja elada, mitte suruda vaiba alla mingit plahvatust ootama. Ma ei salga absull, et mul on päevi, kus ma olen diivanil horisontaalis kahe pleedi all ja mingi päike mind ei huvita. Lasen need päevad endast läbi, olen tige, vihane, solvunud, pettunud, kurb, masenduses, ärritunud jne. Kui keegi tuleb sel hetkel rääkima, et ole positiivne ja naerata läbi sita, siis ole hea ja mine räägi seda mingis namaste laagri naiivsetele, kes selle eest 899 eurot maksavad ja arvavad, et mingi mittepädeva karvajala korraldatud retriidid neil järsku hoolimise ja iidse väe jms leida aitavad. Mul tulevad päriselt punnid selliseid asju kuuldes. Hoidke oma tervist (ja rahakotti) nii, et te vaatate nende inimeste tausta ja haridust, kes teid “ravivad” ning seda nii vaimse, kui füüsilise tervise vallas. OK?
Millist nõus annaksid alustavale investorile, kes tunneb, et kõik ümberringi investeerivad inimesed on nii edukad ja hirm kaotuste ees on nii suur, et takistab alustamist?Hirm mille kaotuse ees? Raha? No ma ei tea, kas on parem see raha nii ära kaotada, et lihtsalt ära kulutad? Investeerimisel on vähemalt potentsiaalne võit asjasse sisse kirjutatud ju. Kõik edukad kaotavad. Heina-Raivo sai samuti hiljuti 100k eest piki (heina)palle, kui pani Change´i 125k ja sott sellest ära sulas. Isegi vanameister Puhvet kaotab osade tehingutega. Mina ka kaotan. Mul on igast kraami nö allveelaevas – USA aktsiaid, ühed võlakirjad, kogu mu Funderbeam jne. Aga no mis ma siis teen? Kaotuste hind on see, et mul on võitvaid asju. Asi on tasakaalus. Ma soovitan just alguses need finantsmunapiiksud kätte saada, sest siis on summad väiksemad. Täna on mul ühes kohas 17k kõrbema läinud – vaat see on vastik tunne. Samas on see protsentuaalselt täiesti okei osa mu koguportust ja ma magan rahulikult.
Kes on Sinu eeskuju?Ma ei saa nii öelda, et keegi üks inimene. Mõnedes asjades ühed inimesed, mõnedes teised. Ma püüan endasse paljude inimeste häid külgi kokku koguda ja neid kasutada. Kui esinemisi teen, siis vaatan suvalisi suuri oraatoreid, kellelt malli võtta. Mitte küll päris Hugo Chavezilt, kes mingeid 8-tunniseid maratonkõnesid pidas, aga saad aru küll, eks. Spordis vaatan jälle kedagi teist, ettevõtluses kolmandaid tegelasi jne. Kellegi raamitud ikooni mul auto peegli küljes rippumas ei ole, et see üks on nüüd ainus eeskuju ja suur pühak mul. Üldse ma püüan vältida kellegi tõstmist enda jumalaks või kuidagi pjedestaalile. Mul on omal mingi ideoloogiate “pakett”, mida proovin järgida ja sellest piisab. Kellegi eeskujul tegutsemine on ikkagi lõpuks tahes tahtmatult kopeerimine ja mulle see ei sobi: see, mis ma teinud olen, kogu see Rahakrati projekt ja kanalid ja raha, on ikka sajaga originaal ja kõva värk!
Mis/kes on Sinu motivaatorid?Ma ei tunne, et vajan väga motivatsiooni. Pigem olen mitmed tegevused teinud endale harjumusteks: trenn, investeerimine, lugemine jne. Vahel on muidugi hoog maas, aga siis meenutan, mis tunne oli midagi enda heaks tehes ja proovin uuesti liikuma saada asjad. Kõlab juustuselt, aga parem homne on mu jaoks alati motiveeriv olnud.
Kui saaksid midagi muuta, mis see oleks?Nagu üldse maailmas vä? Ma olen vaimselt reaalselt valmis ühe inimese enda käe läbi maha laskma, kui selleks võimalus oleks. Üks keeglikuuli meenutav sibul oleks vaja ära korraldada ja ma oleks valmis selleks väikese reisi tegema. Muus osas ma saan muuta neid asju, mida vaja – ja neid, mida ei saa muuta, nende asjade puhul ma püüan treenida seda, et enda reaktsiooni asjadele muuta oskaksin.

Rahakratiga oleme ka varem vahetanud mõtteid vaimse tervise teemadel ja meie mõttemaailm selles osas vägagi kattub. Suured tänud Sulle, et võtsid aega ja vastasid küsimustele väga põhjalikult ja avatult. 

Paljude algajate jaoks on takistuseks hirm ja nii nagu Rahakratt ütles: “Hirm mille kaotuse ees? Raha? No ma ei tea, kas on parem see raha nii ära kaotada, et lihtsalt ära kulutad?”. Ütleks siit ka oma poolt näite, et kui lähete nädalavahetusel peole ja teie meelest on okei kulutada alkoholi peale 50-150€, aga samas kardate investeerida? Kõlab natuke totralt, aga valik on Sinu.

VALIK ON SINU!!!

Ilusat kolmapäeva! 

One Comment

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga