Uncategorized

SÕDA, INVESTEERINGUD JA KRIITIKA

Nii nagu ma täna instagramis lubasin, et hakkan kirjutama uut postitust ja uurisin natukene maad, et kuidas minu jälgijatel antud olukorras läheb.

 

SÕDA JA RAHA

Enam vähem 50:50 jagunes, et antud olukord on ja ei ole mõjunud finantsolukorrale. Ma arvan, et siin on palju õppetunde, mida õppida ja üheks neist on luua endale plaan/strateegia, et mis toimub maailmas ei mõjutaks oluliselt sinu finantsolukorda. Teada tuntud tõde on ikka see, et me ju investeerime seda raha, mida me oleme valmis ka kaotama. 

Minu „kaotused“, kes pole veel oma MINTOST vaadanud, siis kindasti tehke seda. Minul oli kuskil 2000€ Venemaa laenudes ja ilmselgelt hetkel on kõik kraanid kinni keeratud ja vähe tõenäoline, et ma seda raha veel kunagi näen.

Funderbeam  – investeerisin kunagi kahte firmasse Bikeep ja Invisible Walls. Bikeep (300€) on praeguseks langenud umbes 45% ja Invisible Walls (400€) kuulutas välja nö pankroti ja tagastasid 400€-st 50 €. Ühesõnaga ma õppisin siit seda, et ma väga ei teinud kodutööd ja pigem sinna ma oma raha enam ei pane. Jah nii mõnigi on läbi selle platvormi väga edukas olnud, aga MINA isiklikult tunnen, et start up-id vajavad rohkem analüüsimist ja süüvimist ja ausalt öeldes minul lihtsalt selle platvormi  vastu huvi puudub.  

Mind sõja olukord finantsiliselt mõjutanud ei ole. Olen teadlikult teinud valikud, et investeeringud minu elukvaliteeti halvemuse poole ei mõjuta ( loodetavasti üks päev ainult paremuse poole) ja olemas on ka meelerahufond (c.a 6kuu jagu). Elu on läinud kallimaks ja kütuse hinnad on tõusnud, aga ma kategooriliselt keeldun vingumast, sest mis see annab? Jah vanasti oli paak kütust 50€ nüüd 90€,  ega sellest vingumisest ma ju rikkamaks ei saa ja kütuse hind alla ka ei lähe. Ja kui keegi mu lähikondlastest vingub, siis ma ütlen sama, et siis ju tuleb midagi ise teha. Leida uus töö, küsida kõrgemat palka või leida lisatöö kui see nii väga mõjub rahakotile. Ohvrirollist tuleb välja tulla ja hakata tegutsema.

 

UKRAINA

70% vastajatest on Ukrainat toetanud ja see on nii üllas ja tore. Kes minu eelmist postitust luges, siis panin sinna ka pildid kuhu olen annetanud ja annetan ka edaspidi raha. See olukord on lihtsalt nii kurb ja tõesti iga sent loeb. Lisaks oleks käinud nädalvahetustel põgenikega kohtumas ja neile viimas hädavajalikke asju, kõik on nii tänulikud ja asjalikud. Keegi niisama istuda ei taha ja otsitakse kohe tööd jne. Pigem olen mina see kellel on pisarad kurgus kinni, nähes nende optimismi ja lootust.

INVESTEERIMINE

22% vastajatest tunneb süümepiinu, et sellisel koledal ajal investeerida. Teate ma ütlen ausalt, et neid kaagutajaid on igal pool. Väga tihti ma kuulen, et meie investorid annetavad nii vähe raha ja siis veel julgevad panna story-d, et nad peaks/võiks ikka rohkem jne. Nende rahakott, ei ole SINU rahakott ja iga annetatud euro on annetus ja tuleb heast südamest. Oma lähedastele ma väga ei propageeri, et ma investeerin ja veel mis summades, et siis on huvitav neid kommentaare kuulata ja sattusingi siis ühele vestlusele, kus tümitati meie edukaid investoreid kui kitsid nad on. Kuulasin ja kuulasin ja siis ütlesin, et kust Sina tead kui palju nad annetavad? Võib-olla igat story-t üles ei topita ja igast ulatatud abikäest ei pasundata, et kas sina annad oma poole palgast toetuseks? EI. Aga sellise juhul võiks ju, poole palga eest sa maksad ära elamiskulud ja toidu, et siis teise poole ( heaoluks, investeerimiseks) peaksid oma kriteeriumite järgi ära andma. No siis oli vaikus majas. 

Ma absoluutselt ei kannata sellist kritiseerimist. Iga inimene toetab/annetab nii palju kui saab ja tahab ja kui ei taha, ega ta ei ole siis halb inimene.  Mina süümepiinu ei tunne. Ma annetan ja toetan, aga samas tagan ka oma tulevikku ja miks ma pean sellepärast halvasti tundma? 

Üks asi mis tegelikult ei ole normaalne on see, et inimesed hädaldavad, et nad ei jaksa ja ei viitsi neid sõja uudiseid lugeda ja sotsiaalmeediast postitusi vaadata, et see negatiivsus väsitab neid, et inimesed võiks juba normaalse elu peale tagasi minna. Ma ei taha väga seda teemat kommenteerida, sest ma hoian oma vererõhku madalana, aga nagu päriselt?! Ole siis palun vait, ära loe uudiseid ja ära jälgi neid inimesi, kes üritavad infot jagada, aga ära kritiseeri!! Rääkimine hõbe, vaikimine kuld. Nii alatu on üldse midagi sellist välja öelda. Siinkohal ma ei kavatse ka oma närve raisata või vastata sellistele kommentaaridele, sest karma teeb oma töö, mina ei pea vaeva nägema. 

Investeerimine märtsikuus.

Märtsikuus suurendasin natukene oma baltiaktsiate osakaalu. Läbi LHV ostsin natukene ka Bitcoini juurde. 

III sambast sain tagasi tulumaksu c.a 700€ ja investeerisin III-ndasse edasi. Lisaks iga kuu otsekorraldusega läheb 150€ III ja 100€ kasvukontole. 

Ainuke USA turu investeering oli OXY, mis on praeguseks ilusti kasumis.

Toetasin ka kodumaist ja märkisin TUULE väärtpaberit, eks näis kas ja kui palju saan.

Bitcoin
LHV
Tallinna Kaubamaja
SAB1L
MRK1T
OXY
TUUL väärtpaberite märkimine 
III sammas
Kasvukonto

Mis puutub sularahasse, siis minu meelest on see väga oluline, et kuskil soki sees ikka midagi oleks. Me absoluutselt ei tea mis tulevik ette toob ja sõda 1611 km kaugusel võib üks hetk olla paari saja meetri kaugusel. Minul on natuke ikka varutud ja mitte sellel eesmärgil, et kui sõda tuleb, siis paadiga purjetada naabrite juurde, vaid et saata oma pere minema.

2 kommentaari

  • Rahahunt

    Tulin lihtsalt siia toetust avaldama. Hästi paned.
    Funderbeam on mind ka veits alt vedanud – viimane aasta on suht kehvake seal olnud jah. Ma ei teagi enam ühtegi tuttavat, kellel poleks raha kas covidi või sõja tõttu Mintoses kinni.
    Kui kütusehinna tõusu eest ei jaksata maksta, siis elatakse juba nagunii üle oma võimete või peost suhu ju? See kallinemine on lihtsalt üks paljudest triggeritest, mis näitab kätte inimeste kehvad majanduslikud otsused.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga