KRÜPTO
Kaua oodatud teema ja selle kirjutamine tõesti võttis kaua aega. Nii nagu ma olen varem kirjutanud, et ma ei jaga sellest teemast väga palju. Kordamine on tarkuse emand seega, minu teadmisi ei tasu võta faktina ja ma ei anna investeerimisalaseid soovitusi 🙂
Kui ma investeerimist alustasin, siis minu jaoks oli krüpto NO GO, sest tundus nii volatiilne ja ei mingit kindlustunnet, ühesõnaga olin tugevalt meelestatud, et mina sinna oma raha ei pane.
Mida rohkem aega edasi, seda rohkem ma hakkan mõistma, et võib olla on see tõesti meie tulevik. Ma usun, et päris paljud meist kahetsevad, et kui BITCOIN maksis ainult paar dollarit, et keegi sellesse ei uskunud ja ei ostnud. Kindlasti paljud mõtlevad, et nüüd on see nii kallis, et pole mõtet osta, aga mis siis kui 10.a on üks BITCOIN 300k? Või isegi 500k?
Krüpto ostmiseks kasutan BINANCE ja raha kannan läbi pangakaardi (1.8% teenustasu) varem said teha tasuta pangaülekannet, aga ilmselt sattumine rahapesu süüdistuse otsa pandi paljudes riikides piirangud peale. Siinkohal kummutan kõik kuulujutud, et BINANCE ei panda nende süüdistuste põhjal kinni vms.
Krüpto maksustamine Eestis
Nüüd ajan teile kohe igasuguse isu pealt ära krüptot investeerida eraisikuna ( mina siiamaani olen seda teinud ja ilmselt uuest aastat loon OÜ).
Kuidas siis maksustamine toimub Eestis? ( informatsioon põhineb BINANCE https://www.facebook.com/binanceestonia esitatud webinari poolt)
Deklareerimiskohustus eraisikule:
Eraisikuna oled Sa kohustatud tegema tuludeklaratsiooni nagu ikka 1x aastas ja seal ka oma soetatud krüptorahad/varad üles loetlema. BINANCE kodulehelt on võimalik ka aruande väljavõtmine. Kui soetused pole suured on võimalik ka ise excelisse kirja panna – kp, soetatud kogus ning müügi/ostu hind.
Välismaa tulud – Riik, soetamise maksumus, võõrandamisega seotud tulud ( keskkondade kasutamisega kaasnevad kulud, tehingutasud jne), müügi ja turu hind. Kasumi arvutab maksuamet ise välja. Kui mingis riigis on juba tulumaks kinni peetud, siis tuleb tõend küsida ja seda võetakse arvesse.
Krüptovara nagu tavaline vara ( sama mis auto, maja, väärtpaberid jne). Maksutakse müüki ja vahetamisel saadud kasumit. Deklareeritakse ainult need kasumid mis on kasumid ja maksumäär 20%. Krüptovara ei ole väärtpaber seega ei saa kasutada investeerimiskontot, et lükata maksustamist edasi.
Maksustamise Koht on oluline: Elukoht Eestis, viibib Eestis 183 päeva, äriühing asutatud Eestis. Maksuresidentsus on oluline ( nt kui elad osa perioodi aastas Eestis ja teise osa Soomes), tuleb üle vaadata lepinguid, et vältida topeltmaksustamist.
Soetushinna määramine – väärtused tuleb ümber arvutada eurodesse. Euro kursi saab Eesti pangalehelt. Suure tehingu mahult puhul on võimalik kasutada FIFO (first in, first out) esimene coini hind mis ostsid ja viimase coini hind ja võtta nende keskmine, või siis kõik tehingud kokku ja kaalutud keskmine.
Näited: ostan 20 eur ja müün 50 euroga siis 30 euro kasum. Kui vahetada teise coini vastu ja väärtus sama eurodes siis kasumit ei saa, sest hinnad sama ja tehing null, siis ei pea deklareerima.
(soovid rohkem näiteid, vaata webinar järgi: https://www.facebook.com/binanceestonia/videos/394441195713505)
Kauba ja teenuse ostmine krüptorahaga. Tuleb teada krüptoraha soetushinda, siis kauba/ teenuse hinda. Mõlemad teisendatakse eurodesse. Vahe maksutatakse.
Eraisik võib krüptot ära anda tasuta, aga saaja kui seda hiljem kasutab müüb või vahetab tuleb algusest peale maksustada. Äriühing ei tohi niisama ära anda, peab olema põhjus näiteks kasutada reklaamiks etc.
Laenud – laen ei ole maksustatav. Nt staking – 10k ja saad tagasi 11k siis see 1k peab maksustama. Kui nt coin on 2x kallinenud, siis järgmise tehingu mis sooritab tuleb maksutada (kõik arvutatakse eurodesse ümber).
Ja kõige hullem variant:
Esmasp teed tehingu nt BTC oled kasumis 10k ( pead maksustama), Teisip teed tehingu BTC kaotada saadud 10k ( kahjumit ei deklareeri), aga kokkuvõttes oled miinuses.
Ja nüüd teema, mis pole minu jaoks väga selga, aga kui keegi oskab paremini kommenteerida, siis palun jätke kommentaar 🙂
Eraisikuna saad sa oma loodud ettevõttesse teha nö kingituse ja kanda oma krüptovara sinna üle. Teine variant, et saad teha osakapitali sissemakse, sel juhul audiitor peab hindama vara üle. Osakapitali sissemakse ei ole just kõige mõistlikum krüptoga 2500EUR, sest nagu me teame krüpto on volatiilne.
Krüpto kandmine pangakontole eurodes. Kui ma olen sellele teemal vestelnud, siis kõik on, et ei ei seda ei tasu teha, et kaotad nii palju rahas, aga reaalselt seaduse järgi sa oled nagunii juba deklareerinud kõik oma tehingud, seega vahet ei ole. Ja paraku siin nii asjad ei käi, et olen 10k sisse pannud ja võtan 10k välja ja kasumi jätan sisse, krüptoga on kõik tehingu põhine. Aga kes rohkem tahab uurida, eks neid seaduseauke eksisteerib. Kindlasti on võimalik ka soetada pangakaardid läbi platvormide, maksate oma kulude eest kaardiga ja saate cashbacki tagasi krüptos. Endal veel kaarti ei ole, aga kindlasti tellin ( BINANCIL ka täiesti olemas)
Ma loodan,et saite natuke rohkem targemaks krüpto koha pealt, vähemalt mina sain seda postitust kirjutades. Meil on siin blogi keskkonnas olemas ka minu liigikaaslane ( mitte samast pesakonnast :D) Krypto Hunt, kelle portfell koosneb krüptost ja tema jagab oma blogis krüpto alaseid teadmisi, soovitan lugeda. https://www.kryptohunt.ee