Uncategorized

LAISK INVESTOR?!

Long time no see..

Ma ei saa aru mis toimub, see kevadine periood on alati vaimselt nii raske. Iga aasta mõtlen, et järgmine aasta ei lase häirida, aga ikka…

Kas teil on ka nii? Kevadväsimus või stress..

Ühesõnaga lähme siis kohe asja juurde, kes on laisk investor? MINA!! Mis see siis tähendab? Ma saan päris tihti sisuga kirju, et ma tahaks investeerida, aga mul ei ole aega selle kõigega kursis olla. Aga teate MIS?! Trummipõrin…..ei ole seda aega ka minul ja sellepärast ma nimetan ennast laisaks investoriks. Ausõna, et investeerida sa ei pea istuma iga päev kuskil stockmarket-is, lugema pidevalt raamatuid ja kuulama 10 podcasti päevas. On perioode kus ma tegelen ja loen rohkem ja on perioode, kus ma ei loe ja ei kuula üldse. 

Ja siis on need inimesed kellele non-stop keegi kukla taga ütleb, et hakka investeerima, tahe justkui on olemas, aga hirm ajapuuduse üle saab võitu. 

Ühesõnaga selline laisa investori “suhtumine” kehtib pikaajalise investeerimisstrateegia puhul. Kui sa oled kaupleja või sinu eesmärk on ost-müük, siis sa ei saa laisk olla – kohe kindlasti mitte! Minu eesmärk on selline, et vaatan oma ostukorvi üle 5-10.aasta pärast ja siis mõtlen kas ma müün või ostan midagi uut. Juurde ostan ikka varem, aga lihtsalt kui ma kavatsen midagi maha müüa, siis ikka eesmärgiga, mida uut asemele osta. 5-10.aastat annab võimaluse portfelliL kasvada. 

Alljärgnevalt räägin enda kogemustest ja ideedest ja tuletan meelde, et investeerimine on igaühe enda vastutus ja kõik mis mulle sobib ei pruugi sobida sulle. 

Säästmine. Olles laisk investor, siis ei tule seda taevast sülle kukkunud summat mingist müügist ehk peab panema paika plaani kuidas tekitada endale raha, mida investeerida ilma, et peaks toituma kiirnuudlitest ja tatrast ( muideks tatra hind on päris korralikult tõusnud). 

Kui mina alustasin investeerimist võtsin endale teise töö – andmesisestamine. Pidin ostma endale läpaka ja ma ei tahtnud järelmaksu ( kindel soov oli osta Mäkbuuuk ja siiamaani olen oma otsusega rahul). Teadlikult võtsin selle töö vastus teades, et kaua ma seda ei jaksa teha, aga vähemalt saab alguse tehtud. 5-6 kuud töötasin c.a 14-16 tundi päevas. Seejärel tehti mulle pakkumine töötada üle aasta välismaal ja kuigi ma teadsin, et selle arvelt on mu eraelu üle aasta lukus, võtsin ma selle pakkumise vastu. Lisaraha saab ju jällegi investeerida, lisaks oli mul võimalus kahest laenust lahti saada – MÕELDUD JA SAI TEHTUD! Kui ei ole soovi rabeleda nii nagu mina ja loobuda oma eraelust, siis tuleb paika panna kindel % tulust, mis läheb kõrvale, kas investeerid kohe või koguda suuremaks ostuks. Järjekindlus ja distsiplineeritus on oluline, et kõrvale pandud raha kallale ei minda eesmärgiga osta otstarbetuid asju, mida tegelikult vaja ei ole. 

Dividendid, dividendid ja veelkord dividendid. Minul on kindlasti kuskil 20 dividendiaktsiat. Koos III samba tulumaksu tagastusega sain see aasta dividende kokku kuskil 1600€. Eesmärk oli teenida dividendidest 13.palk ja põhimõtteliselt saingi ja muidugi koheselt investeerisin selle edasi. Lumepalli süsteem. Tulevikus oleks ka eesmärk omada kuskil 20 igakuist maksvat dividendi aktsiat, mis siis iga kuu toob n.ö lisa sissetulekut. Hajutamine on ka oluline, et ei paneks kogu raha ainult ühe aktsia alla – indexid, ETF-id, aktsiad, võlakirjad jms. 

Paanika – Jaanika. Väldi paanikat, sest kui turg kukub ja sa kõik maha müüd, siis jääd ju kahjumisse. Mõtle, et turg on nagu Ameerika mäed – tõusud ja langused. Ega ilmaasjata ei öelda, et osta siis kui teised müüvad. Ja tegelikult tundub justkui, et kuidas inimesed aru ei saa, et paanikasse ei tohi sattuda, aga näete ikka inimesed müüvad ja kaotavad kõik, sest esmalt ei tehta tööd sellega, mis peas toimub ja tahetakse kiiresti rikkaks saada. Investeerimine ei ole sprint, vaid maraton.

Investeeri dividendid ja tulu. Iga kord kui sa re-investeerid suurendad oma kasumlikkust tulevikku. 1-2.aasta jooksul sa tõesti võib-olla tulemust ei näe, aga 10.aasta pärast kindlasti. Sa investeerid raha, mida sul nagunii füüsiliselt peopesas ei ole  ja millest sinu igapäeva elu ei sõltu. 

Laisk investor peab olema KANNATLIK. Laisa investori portfell on disainitud pikaajalise tulu teenimise nimel, mitte loodud kiireks kasumiks. Sellest tulenevalt peab sul olema kannatlikkus ja enesekindlus oma valikutes. Mõtle kui sa oleks investeerinud Amazoni aktsiasse 10-15.a tagasi?

Pühenda vähemalt 1-2x aastas, et vaadata üle oma portfell, mis toob kasu ja mis mitte. Näiteks unustasin ma sõja alguses oma Mintose konto ära, mis tähendab seda, et kõik laenud mis olid laenatud Venemaale külmutati ära ehk siis minu c.a 1500€. Kellel on kasvukonto ja % pandud, siis tasub ka üle vaadata, milline fond on hetkel kuum kaup ja milline mitte ja siis % ümber majandada. 

Kokkuvõtteks, et investeerida sa ei pea istuma nina raamatus. Ma usun, et kõik, kes on pikemalt investeerinud on kaotanud raha ja teeninud raha, et see käib asja juurde. Teeme vigu, et neist õppida. Kui sa oled iseendaga oma peas kokkuleppe teinud, et no panic ja, et taevast sulle kullapada sülle ei kuku, siis samm sammu haaval ilma stressita on täiesti võimalik liikuda parema tuleviku poole. 

Ja ma pean oma sõnu sööma TEIST KORDA. Kui ma esimesel aastal kirjutasin, et krüpto pole minu teema ja, et Teslat ma ei osta, siis nüüdseks on mul Tesla portfellis olemas. Ma ei tea mis teema on mul nende USA aktsiatega, et iga kord kui ma ostan, siis kahe päeva pärast on -100USD ja nii juhtus ka Teslaga, sisenesin 720 USD ja kaks päeva hiljem oli 620-640USD, õnneks tänase seisuga on 759USD.  4.nov 2021 oli Tesla hind 1229USD, seega fingers crossed, kui peaks sinna küündima, siis on eesmärk maha müüa. 

MINA ENDALE PEEGLI EES MEELDETULETAMAS, ET EI KASUTAKS SÕNA NEVER…

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga