Uncategorized

Pikaajaline rikkus aka miks investeerida?

Miks investeerida?

Minu jaoks on kolm põhilist faktorit: 

Rohkem raha?!Ja ausalt ka bullshit selle jutu peale, kes väidab, et raha ei tee õnnelikuks. Raha annab sulle võimaluse pühendada oma aega tegevustele, mis teevad sind õnnelikuks. Isegi kui minu jutt tundub iseenesestmõistetav, sattusin ma hiljuti vestlusesse, kus öeldi, et raha ei tee õnnelikuks. Pärast seda, kui ma üritasin faktiliselt tõestada, kui oluline on raha meie baasvajaduste täitmisel – alustades lihtsatest asjadest nagu tervislik toit, mugav eluase ja riided -, vastas mulle vestluspartner, et sul on õigus, aga selleks ei ole vaja miljoneid. Asi ju ei ole selles kui palju raha kellegil on vaja, aga asi on selles kuidas me rahasse suhtume, kui me arvame, et raha ei tee õnnelikuks, ega seda raha ei tule ka. Üldiselt väldin selliseid vestlusi, sest need võivad muutuda tuliseks.  Minu WHY seisneb, selle, et ma ei peaks 8st – 5 ni tööl käima ja saaksin rohkem oma perega aega veeta. Ühesõnaga kontrollida oma aega ja tegevusi nii nagu ma ise soovin. Olen ka korduvalt varem öelnud, et mulle meeldib mu töö, aga ma lihtsalt tunnen, et see etapp hakkab otsa saama, et seda kirge ei ole enam nii palju, aga kindlasti, mida vanemaks ma saan seda rohkem ma mõistan, et mulle lihtsalt ei sobi kellaajast kellaajani töö.

 Järgmine oluline punkt minu jaoks on: inflatsioon. Kindlasti me kõik tundsime eelmisel aastal inflatsiooni mõju.  Kui me investeerime, siis on meil võimalik võidelda inflatsiooniga. Investeeringud, mis toodavad tulu, aitavad investoritel hoida oma ostujõudu.

Ja viimane faktor finantsilise vabaduse saavutamine. Ma ei tea ühtegi inimest, kes ütleks et ma ei tahaks olla finantsiliselt vaba. Mis üldse tähendab olla finantsiliselt vaba? See tähendab, et sul on piisavalt raha, et katta oma kulud ilma töötamiseta.

Kokkuvõtvalt investeerimine on hea viis finantsilise vabaduse saavutamiseks, sest see aitab sul võidelda inflatsiooniga. Inflatsioon on hinnataseme tõus, mis tähendab, et sinu raha ostujõud väheneb. Investeeringud, mis toodavad tulu, aitavad sul säilitada oma ostujõudu ja tagada, et sul on piisavalt raha ka tulevikus.

Kuidas siis alustada? Esiteks tuleks oma kulud saada kontrolli alla, selleks kasutan mina Bilance app https://www.bilanceapp.com/ (ei ole koostöö). Kuidas me saame säästa kui me ei tea kuhu ja  kuidas me kulutame? Ma proovin olla suht karm oma eelarvega ja mitte seda rikkuda. Kuigi viimasel ajal tunnen, et elan jälle palgapäevast palgapäevani, siis tegelikult see päris nii ei ole, sest automaatselt läheb raha III sambasse + säästukontole. 

Teisalt ei tohi olla liiga karm enda vastu, ehk sa peab endale ka midagi head lubama, sest muidu läheb motivatsioon väga kiiresti üle. Roti elu on OKEI elada mõnda aega, aga kui me muutume liiga SÄÄSTLIKUKS, siis me ei naudi enda seda teekonda ja motivatsioon läheb kiirelt üle. 

Enne investeerimist soovitan tekitada endale MEELERAHUFONDi. 

Meelerahufond on rahaline reserv, mis on mõeldud ootamatute kulutuste katmiseks. See võib olla näiteks töökaotus, terviseprobleemid või muud elusündmused, mis võivad põhjustada rahalisi raskusi. Meelerahufondi olemasolu annab inimestele kindlustunde, et nad on ootamatuteks olukordadeks valmis. See võib vähendada stressi ja ärevust ning aidata inimestel elada rahulikumat ja õnnelikumat elu. Meelerahufondi suurust ei ole võimalik täpselt määrata, sest see sõltub inimese individuaalsetest vajadustest ja elustiilist. Üldiselt soovitatakse inimestel koguda vähemalt kolme kuni kuue kuu varu, mis kataks ära elamiskulud. Kui inimesel on aga näiteks perekond, siis võib olla vaja koguda suurem summa. Meelerahufondi saab luua erinevatel viisidel. Üks võimalus on hakata regulaarselt raha säästma. Näiteks võib igakuiselt panna kõrvale 10% oma sissetulekust. Teine võimalus on investeerida oma raha, et see aja jooksul kasvaks.

Hetkel on minul kõrvale pandud 5 kuu palk, milleks peaks kokkuhoidlikult saama ära elada kuskil 10kuud. 

Kuhu investeerin mina?

Läbi Lightyeari – Tegemist on väga kasutajasõbraliku rakendusega, konto loomine (tegin ettevõtte kaudu) oli väga lihtne. Teenustasud on oluliselt madalamad ja USA aktsiaid saab osta väikeste juppide kaupa. Lisaks toodab raha kontol hoidmine juba märkimisväärset neto intressi 3.25% eurode pealt (10. 01. .2024 seisuga). Aktsiaanalüüsi peab iga investor ikka ise tegema, aga see, mis mulle selle rakenduse juures meeldib, on see, et nad näitavad ka analüütikute hinnanguid ja palju muud vajalikku infot, sealhulgas ka uudiseid. Mainin igaks juhuks üle, et Light Yeari aksiate analüüsi hinnangud põhinevad iseseisvate analüütikute näol. Oluline on rõhutada, et analüüsi tuleks teha iseseisvalt ja mitte liialt usaldada teiste antud hinnanguid, kui sellegi poolest on hea võrrelda enda omaga.  Tee endale kingitus ja alusta investeerimisega! Kulutamise asemel, hoopsiki investeeri tulevikku https://lightyear.app.link/investeerivhunt või kasutad koodi INVESTEERIVHUNT, promo kood, mis annab teile liitumisel 10 tasuta tehingut.  (DISCLAIMER: Investeerimisteenuste pakkuja on Lightyear Europe AS. Tutvu tingimustega lightyear.com/terms ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt)

LHV investeerimisest alustamine

Kõigepealt sõlmi LHV kliendileping ja siis investeerimisteenuste leping, et saaksid hakata kasutama tasuta LHV väärtpaberikonto teenust. Seejärel saad sõlmida  internetipangas lisalepinguid, et kasutada sobivaid teenuseid. Valida on näiteks sellised teenused nagu KasvukontoBalti analüüsid ja LHV Trader.

LHV vs LIGHTYEAR (PS! Minu isiklik hinnang). LHV on vanem platvorm, mis pakub laiemat valikut investeerimisvõimalusi ja teenuseid. LHV-s on võimalik investeerida aktsiatesse, võlakirjadesse, fondidesse, kinnisvarasse ja muudesse varaklassidesse. LHV pakub ka investeerimisnõustamist ja muid lisateenuseid. Lightyear on uus platvorm, mis pakub madalaid kulusid ja lihtsat kasutamist. Lightyeari platvorm on ka väga lihtne kasutada, mistõttu on see hea valik algajatele investoritele. See sõltub teie individuaalsetest vajadustest ja eelistustest. Kui otsite madalate kuludega ja lihtsat platvormi, siis on Lightyear hea valik. Kui otsite laiemat valikut investeerimisvõimalusi ja teenuseid, siis on LHV parem valik.

MINTOS 

Mintos on ühisrahastusplatvorm, mis ühendab investorid laenuandjatega. Investorid saavad Mintoses investeerida laenudesse, mida väljastavad ettevõtted, eraisikud ja teised krediidiandjad. Mintos on üks maailma suurimaid ühisrahastusplatvorme, millel on üle 2 miljoni investori ja 100 000 laenuandjat. Mintos pakub laenuvõimalusi üle 40 riigist, sealhulgas Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Norrast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Itaaliast, Hispaaniast, Ühendkuningriigist, USA-st ja Kanadast.

Mintos plussid:

  • Lai valik laenuvõimalusi
  • Erinevad investeerimisstrateegiad
  • Madalad kulud

Mintos miinused:

  • Investeerimine võib olla riskantne
  • Vajalik on rahaline teadlikkus

Mulle on jäänud mulje, et inimesed ei taha alustada kuna on selline ekslik arvamus, et ma pean ennem olema hästi tark ja kõigest aru saama. Mina pean ennast siiski algajaks ja investeerimise teekonnal on õppimine pidev. Tuleb arusaada, et investori kõige suurim vaenlane on aeg! Mina tegin oma esimese investeeringu 20€ Investly platformis (sarnane Mintosega, enam seal ei investeeri) ja alles siis hakkasin ennast harima. Muidu ma olekski jäänud unistama…

Kasumit on tihtipeale väikesed ja aeglaselt tulevad ja motivatsioon võib ära kaduda, aga kuidas siiski rajal püsida saate lugeda juba järgmisest postitusest.

Pea meeles,et aeg on investori sõber! Aga selleks, et midagi saavutada peab ikka ka tegutsema, mitte vedelema nii nagu need kaks hunti.

PS! Kes tahab osta Rahatarkust või minu t-särki, siis nüüd on sul võimalus teha seda soodsamalt, sest Rahabutiigis on tühjendusmüük. https://rahabutiik.ee/toode/unisex-t-sark-naine-tahab-teab-teeb-investeerivhunt/ . Lisaks pakuvad ägedat lauamängu, mis sisaldab endast tegelikult 5 erinevat mängu! Ühesõnaga lõbusalt rahatargaks! https://rahabutiik.ee/toode/rahatark-seltskonnamang/ hind praegu vaid 20.99! ( tegemist on koostööga).

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga