Uncategorized

Q&A

Kuskil kuu tagasi kirjutas mulle üks neiu postkasti ja palus vastata mõnedele küsimustele, aitäh Sulle, et usaldasid mind neile vastama ja vabandan, et läks vastustega kaua aega. Minu meelest olid väga head ja asjalikud küsimused, seega otsustasin need ka siis kirja panna. Lisaks andsin ka võimaluse küsida küsimusi läbi instagrami, mõned küsimused kattusid seega jätsin alles ühe.

1) Enne Balti Börsile sisenemist, millistele ettevõtte näitajatele Sa kõige enam tähelepanu pöörasid?

Otsustasin mängida turvaliselt – suured ettevõtted, mis maksavad dividende. Alguses oli veidi hirmus, siis tahtsin mängida turvaliselt. Ja nüüdseks on kuskil 500-600 EUR kasumis. See aasta dividende kokku sain kuskil ligi 150-200 EUR. Ühtlasi on möödunud minu esimene aasta investeerides. Sellest hetkest kui USA turule sisenesin, ei ole ma väga balti aktsiaid juurde ostnud.  Nüüd üritan natuke tagasi tõmmata, raha pigem koguda ja natuke suurendada kodu aktsiate hulka.

2) Kas Balti Börsile investeerides oled iga ettevõtte puhul kodutöö teinud ja enda jaoks kõik lahti mõtestanud või oled vahel otsustanud ka selle järgi, millised on põhilised Eesti ettevõtted (basic white bitch’id – vabandust ei oska paremini mõtet seletada :D), millesse suur osa inimesi investeerib ja sellest tulenevalt ka ise nendesse ettevõtetesse raha paigutanud?

Vastan täiesti ausalt, et ma ei ole põhjalikku analüüsi teinud, vähemalt mitte Eesti aktsiate puhul ja pigem läksin kaasa basic white bitchidega :D. Näiteks dividendi % vaatan küll esimesena üle. Ja lisaks oma väikeses sõprusringkonnas sai ka arutatud kellele mis on ja miks ja eks sealt tulid ka ideed. Kui ma alustasin, siis ma lihtsalt tahtsin jube kiiresti midagi osta,sest ma kartsin et kui ma hakkan mõtlema ja edasi lükkama, siis ma ei alustagi.

3) Enne esimest investeeringut uude ettevõttesse (kuhu varem ei ole raha paigutanud), kui palju keskendud tehnilisele analüüsile – graafikutele? Kas kasutad selle juures ka teatud indikaatoreid? Pead Sa graafikute jälgimist ka igapäevaselt oluliseks?

Jällegi balti aktsiad on mul suht turvalised, seega iga päev ei kipu vaatama graafikuid. Las nad vaikselt tiksuvad seal, sest müüa mul plaanis ei ole neist midagi. Mis aga puutub USA aktsiatesse, siis ma päevas ikka korra vaatan, mis seis on. Sest ütleme nii, et enamus on hetkel miinustes ja mõned aktsiad ostsin, siis kui turg oli tipus. Jällegi ei kavatse hetkel midagi müüa, ma usun, et aastatega minu miinused tiksuvad plussi. USA aktsiate puhul meeldib mulle ikka eeltööd teha, sest ütleme nii, et alla 1000USD ma midagi ei osta, sest muidu teenustasud söövad kasumi lõpuks ära. Loen erinevaid artikkleid, vaatan forecaste, vaatan kuidas firmal on aastate jooksul läinud, loen kommentaare, loen analüüse jne..

4) Investeerimisega seotud raamatutes on tihti kirjutatud, et dividendiaktsia puhul ei ole väga oluline aktsia hind, vaid ikkagi eesmärk dividende teenida. Kui palju Sina siiski dividendiaktsiate puhul hinda vaatad ja hinnalangust enne ostmist ootad? Või üritad kogu aeg konstantselt, hinnale keskenduda, dividendi aktsiaid soetada?

Ma ei pea ennast dividendi investoriks, vähemalt esialgu minu strateegia ei olnud selline. Enamik USA aktsiaid mul siiski dividende ei maksa. Sellegipoolest olen viimasel ajal mõelnud, et tahan strateegiat muuta ja rohkem pühenduda firmadele, mis maksab dividende. Pikemas perspektiivis soovin, et iga kuu tuleks passiivne sissetulek ja voib-olla ei pea enam palgatööl olema. See on juba selline 10-15 aasta plaan. Ma pigem nõustun selle väitega, et hind ei ole nii oluline, aga muidugi miks osta kallima hinnaga kui saad soodsamalt ja selleks on sellised pisemad nipid, et üldiselt firmad peale dividendide maksmist langetavad hinda ja enne tõstavad jne.

Kuidas suhtud USA miinustesse?

Ma ei saa öelda, et ma oleks ükskõikne, aga samas mingisugust suur paanikat ei ole. Hetkel on see miinus üle 2000, aga ükskord see langus ju peab ka lõppema.

Mis on aasta 2021 rahaline eesmärk?

20 000 tuh väärtuses investeeringuid. Tahaks ju siia kirjutada, et kõik mu miinused oleks plussis, aga see pole minu teha.

Kas on plaan dividendi aktsiaid ka soetada, kui pole veel seda teinud?

Balti aktsiad on divikad ja apple maksab ka väikeset %. Olen viimasel ajal teinud päris palju researchi USA dividendi aktsiate kohta, sest tahaks natuke strateegiat muuta ja neile keskenduda. Teen lähiajal väikese postituse selle kohta, mis olen välja uurinud ja, mida sooviksin endale soetada.

Kus sa ennast 5a pärast näed?

See aasta sain endale nii suure summa seada, sest olen välismaal tööl, aga olen väga teadlik, et kui koju tagasi tulen, siis nii palju enam investeerida ei saa ja kuid tuleb säästa enne kui saan USA turule shoppama minna, sellegipoolest sean endale eesmärgiks 70 tuhande väärtuses investeeringuid aastaks 2026. Õnnelikus kooselus/abielus ja ma loodan, et minu tulevane partner on investeerimisest samamoodi huvitatud kui mina, sest siis on tore koos arutada ja püüelda parema tuleviku poole. Kandidaate? ( hahaha nali, küll tuleb, siis kui tulema peab). Ja no tegelikult 5.aasta pärast on soov ka ikka ema olla. Kõige suurem soov on lihtsalt olla rahul enda ja oma eluga ja muidugi, et mu ema oleks minu üle uhke. Viie aastapärast näen ennast ikka samas firmas edasi töötamas, aga kõrgemal ametikohal.

Kas on ka hea kohvi?

Trevoritarkused, kohvi on alati hea siis kui vaatad kuidas aktsiad tõusevad.

Mis suhted on krüptoga?

Pean tunnistama, et ma olin täiesti krüpto vastane, aga eile tuli kiusatus proovida ja ostsin 300EUR eest BITCONI ja 200EURi eest Ethereumi. Teen ka sellest eraldi postituse.

Väga meeldib sinu blogi ja olen lugenud igat postitust, mainisid et autolaen on tasutud, millal saab köök makstud? Kuidas oled kinni pidanud oma lubadustest?

Suured tänud heade sõnade eest. Seadsin eesmärgi, et see aasta saab ka köögilaen tasutud. Ma üritan ikka oma lubadustest kinni pidada 🙂

Millal lubad endale midagi erilist ( reisimine, riided vms)?

Reisimine –  hetkel on suvel üks reis plaanis, mitte midagi eksootilist,  aga ei hakka ära sõnuma, sest koroona on ettearvamatu. Ega kui ma midagi väga tahan osta, siis ma ikka ostan, proovin lihtsalt vältida emotsiooni oste, enamjaolt olen ostnud spordiriideid, aga suvi tulekul ja kui puhkusele, siis ikka luban endale ka muud.

Kas üksi on raske hakkama saada, ma mõtlen et sul on oma kodu, auto ja investeerida?

Mis jutt see veel on, üksi peabki hakkama saama, kui saad üksi hakkama siis on aeg oma elu kellegi teisega jagada. Ma olen väga uhke, et olen nii palju saavutanud, ilma kellegi teise abita või elada lootuses, et elukaaslane teeb elu lihtsamaks. Üks asi on kindel, seda ma tean, et inimene kellega ma oma elu jagada tahan, peab olema minuga vähemalt samal tasemel, ma ei kavatse olla kellegi sugar mama või ema, been there done that. Lõppkokkuvõttes ma usun, et me kõik tahame jagada elu kellegagi, kes teeb meist parema inimese, tänu kellele me ise tahame olla parem ja kellega saab vestelda erinevatest eluvaldkondadest, pole ju palju soovitud? 

Suurimad vead, mida oled siiamaan teinud ja millest õppinud?

Kannatus kannatus kannatus ja usalda oma sisetunnet. Paar aktsiat, mida tahtsin osta sisetunne ütles, et oota küll langeb, aga ma nägin iga päev tõusu ja siis tekkis hirm, et võib-olla jään rongist maha ja ostsin. Kuu aega hiljem kukkusid mõlemad aktsiad 50%. Olen tähele pannud, et reedel ei tasu aktsiaid osta, vaid tuleb oodata esmaspäevani ja esimestel tundidel osta. Paar korda ostsin reedel ja esmaspäeval kui turg avanes oli aktsia kukkunud. 

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga